Završeni razgovori s MMF: Srbija ispunila sve kvantitativne ciljeve za kraj juna

Bez autora
Oct 31 2023

Narodna banka Srbije saopštila je da su danas završeni razgovori misije Međunarodnog monetarnog fonda s delegacijom Srbije i da je zaključeno da su svi kvantitativni ciljevi za kraj juna 2023. ispunjeni, kao i da program strukturnih reformi dobro napreduje.

Razgovori su vođeni u okviru drugog razmatranja rezultata sprovođenja dogovorenog ekonomskog programa, u sklopu stendbaj aranžmana koji je zaključen u decembru 2022. godine.

Tokom dvonedeljnih razgovora misije razmatrana su aktuelna monetarna, fiskalna i makroekonomska kretanja i projekcije, i zaključeno je da makroekonomski rezultati u okviru programa ostaju jaki, uz oporavak rasta, tekuću dezinflaciju, smanjenje deficita tekućeg računa, rekordno visoke devizne rezerve i otporno tržište rada, saopštila je Narodna banka Srbije.

Postignut dogovor sa MMF

Tim Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i srpske vlasti postigli su dogovor o završetku druge revizije stand-baj aranžmana, koji bi Izvršni odbor MMF ovu reviziju trebalo da razmatra i odobri u drugoj polovini decembra ove. godine, saopštio je danas šef Misije MMF za Srbiju Donal Mekgetigan.

Posle sednice Izvršnog odbora, Srbiji će biti dostupno oko 400 miliona evra sredstava Fonda, dodaje se u saopštenju Mekgetigana, koji podseća da su sastanci vezani za ocenu aranžmana trajali od 19. do 31. oktobra u Beogradu.

"Program se i dalje realizuje u skladu sa planom, svi kvantitativni ciljevi za kraj juna 2023. godine su ispunjeni, i na osnovu dostupnih podataka se očekuje da će svi indikativni ciljevi za kraj septembra 2023. biti ispunjeni", istakao je Mekgetiga i naglasio da program strukturnih reformi dobro napreduje.

Imajući u vidu snažnu akumulaciju deviznih rezervi i fiskalne bafere, kao i smanjenje makroekonomskih neravnoteža, on je preneo da su srpske vlasti izrazile nameru da ovaj aranžman tretiraju kao aranžman iz predostrožnosti, počev od tekuće revizije, što je ranije nego što se očekivalo u vreme odobrenja stend baj aranžmana.

Srpska privreda se, prema njegovim rečima, dobro oporavlja od prošlogodišnjih energetskih šokova, uprkos udarnim vetrovima iz nepovoljnog globalnog i regionalnog okruženja.

Očekuje se, napominje Mekgetigan, da će rast dostići dva procenta u 2023. godini, da će porasti na tri procenta u 2024. uporedo sa oporavkom domaće tražnje.

Nezaposlenost je na istorijskom minimumu, istakao je on i naglasio da su niže regionalne cene energije i otporan izvoz podržali oštro smanjenje deficita tekućeg računa.

Taj deficit će, kako se očekuje, ove godine pasti ispod 2,5 procenta BDP, zahvaljujući kontinuiranim povoljnim trendovima platnog bilansa, uključujući snažne prilive stranih direktnih investicija, dok devizne rezerve sada premašuju 24 milijarde evra, što je rekord svih vremena, konstatuje u saopštenju šef Misije MMF za Srbiju.

On izražava i očekivanje Fonda da će inflacija nastaviti da pada na oko osam procenata do kraja godine i trebalo bi da se vrati u okvire cilja Narodne banke Srbije (NBS) u 2024. pod pretpostavkom da se nastavi stroga makroekonomska politika.

Finansijska stabilnost je, ističe se u saopštenju, očuvana, dodaje se u saopštenju Mekgetigana, koji dodaje da bi snažan rast prihoda i smanjenje energetskih subvencija trebalo da omoguće da fiskalni deficit za 2023. padne ispod tri procenta BDP i da se do kraja godine vidi dalje smanjenje javnog duga na oko 53 procenta BDP.

Nedavna uspešna aukcija državnih hartija od vrednosti denominiranih u dinarima i snažno interesovanje stranih investitora za državne emisije svedoče o snažnom ekonomskom učinku Srbije, kaže šef Misije MMF za Srbiju.

Rizici po ekonomsku perspektivu Srbije uključuju geopolitička kretanja i razvoj situacije u energetskom sektoru, neizvesnosti u pogledu ekonomskog rasta trgovinskih partnera, još uvek izazovno okruženje po pitanju inflacije i dalju nestabilnost globalnog finansijskog tržišta, ukazuje Mekgetigan.

Prema njegovoj oceni, srpska ekonomija, međutim, ima znatne rezerve protiv neizvesnosti koje uključuju visoke devizne rezerve i depozite javnog sektora, relativno nizak javni dug, održivu dinamiku spoljnog duga i dobro kapitalizovan i likvidan bankarski sistem.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik